Firmy zvyšují mzdy, aby neztrácely zaměstnance
Nezaměstnanost je po dlouhé době minimální a může za to i to, že firmy přistoupily ke zvyšování pracovních odměn. Kvalitní pracovníci jim odcházeli jinam, za lepšími ohodnoceními své práce, a aby se tak nedělo i v letech budoucích, spousta profesí si teď vydělává více, než tomu bylo v roce 2013. Tak například dělník ve výrobě bral počáteční mzdu 12 tisíc měsíčně a dnes má nástupní mzdu vyšší o 6 tisíc korun. O 30 tisíc a tedy o deset tisíc více si pak může říct obchodník ve službách.
„Vzhledem k rostoucímu nedostatku uchazečů o práci dochází u zaměstnavatelů k přehodnocení požadavků na nové pracovníky. Společnosti nyní nabírají zaměstnance s kratší praxí a více příležitostí se objevuje i pro čerstvé absolventy, kteří disponují dobrou jazykovou vybaveností,“ říká Martin Ježek, obchodní ředitel Grafton Recruitment.
Co se také ze strany firem zlepšuje, je jejich nabídka benefitů. Aby k sobě nalákaly nové zaměstnance, zkouší to přes plně hrazený příspěvek na obědy, proplácení nákladů na dopravu, zvýšení příspěvku na pojištění a také delší dovolenou. Pro zaměstnavatele je dobrou zprávou to, že lidé se už nebojí měnit pracovní místa; špatnou zprávou pak to, že se nebojí říct si o větší mzdu, než měli v práci předchozí. A podnikatelé, kteří budou chtít ušetřit, budou méně úspěšnější než ti, kteří se rozhodnou do kvalitního zaměstnance investovat.
Které pracovní obory jsou právě žádané?
Vysoká poptávka je po IT odbornících. Značný nedostatek je zejména odborníků na IT bezpečnost, ale i programátorů pro vývoj desktopových, webových a mobilních aplikací. Pro tento obor jsou však typické regionální mzdové rozdíly a kdo není úplně hloupý a životní situace mu to dovolí, půjde za prací tam, kde za ni dostane nejvíce.
Zaměstnanci chybí také v oboru průmyslové výroby. Konstruktéři, technologové, výrobní inženýři, ale i CNC operátoři, skladníci a kontroloři kvality. Mzdy jsou regionálně podobné až na výjimky.
Podnikové služby poptávají kandidáty se schopností domluvit se různými jazyky. Čím více jazyků, tím lepší peníze. Angličtina je samozřejmostí, dále je poptávaná němčina, francouzština nebo třeba holandština.
Místo by si také měli snáze najít asistentky a recepční. Dále pak vedoucí obchodních jednotek, prodejní asistenti, key account manažeři, brand manažeři. Ti všichni dnes mají šanci najít dobrou práci, protože volných míst je hodně. Všude je potřeba dobrá znalost angličtina a to i u odborných účetních, po kterých je největší poptávka. Ve zdravotnictví pak chybí zdravotní sestry a specializovaný personál, jejichž mzdy jsou menší než například u takového CNC operátora.