Kapesné nenavyšujte, naučte své děti hospodařit
Žijeme v době, kdy hlavně děti přijdou s tím, že musí mít naprosto všechno. Začíná to už v raném věku, kdy dítě přijde s tím, že chce mít naprosto stejnou panenku, která má kamarádka ve školce, pokračuje to základní školou a putuje až k té střední škole, kdy většinou všichni studenti utrácejí hlavně za velké párty a za cigarety, o nichž samozřejmě rodičům neříkají. A rodiče jim stále dávají kapesné, protože během každodenní školy si zkrátka nemohou většinou ještě přivydělat.
Kapesné se v dnešní době vyšplhá ke skoro tisíci koruně, kterou jsou ochotni rodiče svým dětem na středních školách co měsíc dát. Je to však přehnaně moc. Děti navíc přicházejí většinou s tím, že jim kapesné nevystačilo, že chtějí ještě. Rodiče mnohdy svolí a ještě dětem přidají, ale je to špatně. Místo přidávání kapesného by se měli rodiče rozhodnout, že raději naučí své děti hospodařit.
Naučit se hospodařit je naprosto jednoduché, ale děti to nikdy dobrovolně dělat nebudou. Musíte je k tomu zkrátka trochu neokatě donutit. Jak?
Pořiďte jim kreditní karty!
Chce to jenom pořídit jim kreditní či debetní karty. Mít svou kartu už je jakási zodpovědnost. Dnes existují například studentské karty, které nabízí řada bank, a jsou opravdu skvělé, protože se souhlasem rodičů se mohou zhotovit i pro patnáctileté dítě.
Pro vás je to naprosto senzační, protože si můžete zvolit částku, kterou budete dětem co měsíc posílat.
Kolik mám posílat peněz?
Oblíbenou cifrou je zhruba patnáct stovek. V této ceně je však zahrnuto i dopravné a také obědy, pokud dítě nechodí na obědy do školy. Dítě se tak bude muset naučit hospodařit s těmito penězi, které budou chodit na účet vždy pravidelně, jeden den měsíci. Budou muset vyžít s jídlem a také se budou muset dopravovat do školy. Vy už navíc nebudete muset myslet na to, jestli máte vybrané nebo nikoliv.