Cvičit mozek je stejně důležité jako posilovat svaly
Je to smutné, ale demence postihuje stále více lidí. Je to nemoc ovlivňující zhoršení paměti, orientaci v prostoru i schopnost myšlení a vyjadřování. To nakonec vede až k nesoběstačnosti.
Naštěstí lze vzniku degenerativních chorob mozku předejít nebo alespoň snížit riziko jejich vzniku.
Mozek utváří nové buňky a vyvíjí se po celý život v závislosti na podnětech, kterých se mu dostává. Záleží jen na tom, zda je mu umožněno získávat nové podněty. Proto, pokud chcete svůj mozek preventivně cvičit a předejít hrozícím problémům, zkuste svůj mozek zaměstnávat. Učte se nové věci, všímejte si zajímavostí ve svém okolí, vyzkoušejte nový koníček nebo zkrátka zkuste i staré věci začít vnímat jinak. Vyhnete se zakrnění mozku a jeho rezignaci.
Fyzickému ani duševnímu stáří se sice nevyhnete a to ani pravidelným cvičením či konzumací zdravé stravy, ale rozhodně si jej můžete zpříjemnit, pokud se sami sobě budete věnovat. Není lepší užít si svůj důchod aktivně s vnoučaty než nemohoucně sedět v křesle a nepamatovat si ani vlastní jméno? Určitě ano, takže malé pravidelné cvičení mozku i celého těla vám budou jenom ku prospěchu.
Výsledky vědeckého bádání jsou více než uspokojivé. Dokazují, že díky cvičení je mozek lépe vyživován a okysličován, což snižuje riziko vzniku demence až o polovinu a Alzheimerovy choroby až o šedesát procent.
Někdy si však dopřejte i chvilku odpočinku. Regenerace nic neděláním mozku také prospěje. Takže abychom to shrnuli všechno pěkně najednou – jezte zdravě, vyhýbejte se návykovým látkám a stresu, myslete pozitivně, pravidelně cvičte jak svaly, tak i mozek a občas si dopřejte chvilku klidu a třeba se pusťte i do meditace. Enzym, který při ní vzniká, má výraznou schopnost zpomalit stárnutí buněk.