Sjednáváte si pojistku „na blbost“? Dejte si pozor!
Bez pojištění bychom dneska neměli udělat ani ránu. Nejdůležitější je hlavně pojistit si dům, hlavně když bydlíte poblíž vody, protože příroda je nepředvídatelná a může se stát naprosto cokoliv. Samozřejmě bychom si měli pojistit auto a hlavně sebe. Nejčastěji se pojišťujeme proti úrazům, které jsou časté a hlavně vždy se stanou naprostou náhodou, ale taky se pojišťujeme často takzvaně „na blbost“. Jenže při sjednávání konkrétně této pojistky bychom si na něco měli dávat pozor. Pojďme si říct, na co.
Jedná se vlastně o pojištění odpovědnosti na škodu. Pojistka na blbost – tak je tato pojistka přezdívána lidově. Je to zkrátka jinými slovy pojištění na nehodu, kterou nikdy nemůžeme předvídat. Dneska už tuto pojistku nabízí snad každá pojišťovna a byla by chyba jí nevyužít.
Jenže ne každá pojišťovna nabízí férovou nabídku. Je třeba si říct, na co si dát pozor, pokud si tuto pojistku budeme sjednávat.
Jak je to se škodami třetích osob?
Nejvíce si dejte pozor na podmínky, které se točí kolem škod na třetí osoby. Právě zde s vámi může pojišťovna totiž dobře vyběhnout. V podmínkách se totiž často uvádí to, že škody třetím osobám můžete způsobit úmyslně, včetně škodolibosti, a to třeba pod vlivem alkoholu. Na tyto podmínky nikdy nepřistupte! Zejména v těchto situacích by vás měla pojišťovna chránit.
Nejnebezpečnější jsou výluky
Největší pozor byste si však měli dávat na výluky. Zpravidla se například nevyplácí pojistné plnění za škody, které se způsobí příbuznými. Dále taky pojištění často nekryje odpovědnost, kterou na sebe vezmete nad rámec jakýchkoli právních předpisů.
Nejčastější výlukou bývá třeba to, když máte v úschově nějaký cizí majetek a pokazíte nebo poškodíte – v tom případě nemáte nárok na pojistné plnění. Dále pokud váš majetek poškodí třeba dítě, opět se na toto pojištění nevztahuje.