Jaké děláme chyby při pěstování rakytníku?
Pokud máte velký dům, jistě máte i velkou zahradu. Zahrada k domu patří stejně jako Vánoce k zimě, ovšem je nutné zmínit, že je zahrada jakýsi závazek. Musíme se o ni starat, nelze, abychom ji zanedbávali, protože se nám to následně nemusí vůbec vyplatit. Zahradu je třeba sekat, protože nikdo nechce, aby nám tráva vyrostla do obřích výšin. Kromě toho na ní pěstujeme ovoce i zeleninu či bylinky, které prospívají našemu zdraví. Velice oblíbený je rakytník, který pěstují hlavně maminky od rodin nebo naši prarodiče. Mladší jedinci bohužel nenachází odvahu na toto pěstování.
Ovšem pěstování rakytníku není těžké. Jenom si to mnoho lidí myslí. Pokud i vy máte zájem o pěstování rakytníku, stačí se jenom vyvarovat chybám, které se dělají běžně. Jestli se jim vyvarujete, pěstování rakytníku pro vás bude hračka.
Chyba první: nevhodné stanoviště
První chybou je to, že jste umístili rakytník na nevhodné stanoviště. Rakytník je schopen růst jenom tam, kde to má rád. Nevadí mu suchá půda, ani vítr, ani nekvalitní či neschůdný terén. Dokonce mu ani nevadí slunečný žár či nějaké průmyslové exhalace (pokud žijete ve městech). Jenže je nutné zmínit to, že i když má rád sucho, neznamená to, že poroste na trvale vyschlých půdách! Znamená to, že přežije, pokud ho zapomenete v době horkého léta zalít. To, že snáší sluníčko, neznamená, že je nutné ho na takových místech pěstovat! Prospívají mu i zastíněná místa, kde ho sem tam zalijete.
Chyba druhá: řezání rakytníku
Lidé taky často chybují v řezání keřů. U rakytníku se dlouho zdá, že nepotřebuje mít žádný řez, ale není to tak. Některé odrůdy jsou náchylnější k prosychání obrostu, proto ho musíme zbavovat řezem. Na druhou stranu až příliš hluboký zmlazovací řez rakytníku neprospívá. Raději praktikujte pravidelný řez a taky ho pravidelně ho prosvětlujte.