Chováte hady? Mám pro vás užitečné rady
Hady si pořizuje v současné době stále více lidí. Lidé touží po exotičnosti, po extravaganci a tu jim bohužel pejsek dát nemůže. Hadi však splňují obě dvě podmínky. Než si však hada pořídíte, měli byste vědět, jak se o něj máte správně starat. Přinášíme vám proto několik užitečných rad, které ocení nejen chovatel-začátečník, ale i pokročilý chovatel, který se může pyšnit skvělou exotickou sbírkou.
Vše stojí na správném výběru druhu
Úspěšný chov hada stojí na výběru druhu. Začátečníci by si rozhodně neměli pořizovat příliš nebezpečné hady, ale měli by volit spíše nekousavé, mírumilovné druhy, které mají klidnou povahu. Nevhodní jsou zejména jedovatí hadi. Vhodní jsou například škrtiči. Jejich chov je snadný a hlavně bezpečný, pokud s nimi zacházíte tak, jak máte.
Navíc škrtičů je mnoho druhů, na výběr tedy máte. Pokud dbáme na názory odborníků, pořizujeme si zejména korálovky, které jsou ideální zejména proto, že jejich délka je kolem devadesáti centimetrů, tudíž nevyžadují nijak velké terárium.
Vybavte dostatečně terárium
Co se týče velikosti terária, vždy velikost odvíjejte od samotného druhu hada. Každý had dosahuje jiné délky, každý had potřebuje jinak velké terárium. Do každého terária patří žárovka. Ta zaručuje dostatečné teplo, které hadi doslova milují. Hadi se zpravidla zdržují tam, kde je nejvíce teplo – tedy zejména pod kamenem nebo přímo pod žárovkou.
V teráriu byste měli potřebnou teplotu. Každý had miluje jinak velké teplo, ale doporučuje se teplota od pětadvaceti do pětatřiceti stupňů Celsia. V noci by teplota neměla klesnout pod dvacet stupňů Celsia.
Nakupte potřebné krmivo
Co se týče krmení hadů, had by neměl dostávat jídlo větší, než je jeho nevětší průměr. Hadi se krmí živou stravou, tudíž ji nekupujte do zásoby. Hada nemusíte krmit denně, obecně se o hadech ví, že jim k životu stačí třicet jídel ročně. Svou potravu tráví i pět dní.