Investice do zlata. V jakém případě se vyplatí?
Doba je nejistá, na nadcházející ekonomickou krizi začíná upozorňovat čím dál více odborníků a lidé neví, jak spořit, aby je problémy trhu zasáhly co nejméně. Jednou z investic, která si již od svého začátku drží dobré postavení je zlato. Jak do něj ale investovat, aby se to skutečně vyplatilo?
Ochrana před inflací
Pokud již máte naspořený určitý finanční obnos a chcete jej spolehlivě ochránit před inflací, vyplatí se vám nakoupit investiční zlato. To může být v podobě cihliček, slitků, mincí nebo třeba medailí. Pamětní mince mají ovšem také uměleckou hodnotu, proto si za jejich nákup připlatíte. Cena zlata se počítá za gram nebo za unci a vyplatí se sledovat aktuální kurz. Obchodník si vždy ke stanovené ceně zlata přičte několik procent navíc, a proto vždy dávejte pozor, kolik přeplácíte a zdali se vám to vyplatí.
Zlaté spoření
Investice do zlata je vhodná také v případě, kdy ještě nemáte naspořeno nic. Stačí si zřídit spoření, kam budete pravidelně přispívat například měsíčně stejnou částkou a po určitém období si budete moci vyzvednout své zlato nebo vám jej zašlou poštou.
Dlouhodobé uchování hodnoty
Poměrně výrazný rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou je nazýván jako „spread“. Právě kvůli tomu se nevyplatí investovat do zlata, pokud víte, že v blízké době budete své finance potřebovat. Jde spíše o rezervu, která by v době ekonomické krize mohla sloužit jako jistota.
Investice bez výnosu
Ačkoli je zlato velmi dobrým uchovatelem hodnoty, má také své nevýhody, které je třeba před nákupem zvážit. Jakmile se do něj rozhodnete investovat, musíte počítat s tím, že vám nevynese žádné další finanční prostředky. Ty vám mohou zaručit například cenné papíry, ale obchodování s nimi je značně riskantnější a nebylo by to poprvé, kdy během krize ztratily svou hodnotu. Stačí si jen připomenout rok 1929, kdy jim velká část populace důvěřovala.