Rekonstrukce kuchyně. Na co při plánování nezapomenout?
Rozhodli jste se zrekonstruovat kuchyň? Ať už pracujete s velkým či malým prostorem, který máte pro kuchyňskou linku vyhrazený, určitě si vše dopředu pečlivě rozplánujte. Ze všeho nejdřív si promyslete, jak často vlastně vaříte, jestli budete mít přímo v kuchyni jídelní stůl nebo vám postačí barový pult či bez jakých spotřebičů se v kuchyni neobejdete. Jakmile si totiž tohle všechno ujasníte hned na začátku, další kroky už pro vás budou daleko snazší.
Správný tvar kuchyňské linky je základ
V českých domácnostech často narazíte na kuchyňské linky ve tvaru „L“, které jsou nyní hodně rozšířené. Takové řešení totiž umožňuje efektivně využít prostor společně s rozmístěním zón. Ještě více prostoru pak nabízí kuchyňská linka do tvaru „U“, která se proto skvěle hodí do větších bytů či rodinných domů. Když ji navíc doplníte zabudovaným jídelním stolem či barovým pultem, dostanete kuchyň ve tvaru „G.“
Pokud disponujete omezeným prostorem, který máte pro kuchyň vyhrazený, zvolte linku u jedné stěny do tzv. tvaru „l“. V tom případě však počítejte s tím, že při přípravě jídla budete k veškerému dění otočeni zády. Jestliže máte o něco více místa, můžete kuchyň ve tvaru „l“ rozšířit o oblíbený kuchyňský ostrůvek. Na jedno otočení tak získáte další pracovní prostor, který můžete využít třeba pro varnou desku nebo kuchyňský dřez.
Efektivní rozmístění zón
Jakmile jste si vybrali vhodný tvar vaší kuchyně, přichází na řadu rozmístění jednotlivých zón. S tím vám pomůže tzv. kuchyňský trojúhelník. Tahle metoda rozděluje kuchyň na skladovací zónu (lednice, spíž), mycí zónu (dřez, myčka), a varnou zónu (sporák, trouba). Všechny tři zóny tvoří právě pomyslné vrcholy kuchyňského trojúhelníku. Vzdálenost mezi nimi by měla být mezi 1,2 až 2,75 m.
Jednotlivé zóny by navíc měly na sebe navazovat v přesně daném pořadí: skladovací -> mycí -> a varná zóna. Mezi každou zónou pak vytvořte prostor pro odkládání potravin. Tím si zajistíte logickou posloupnost činností při vaření. Vedle sporáku je pak ideální, když umístíte žáruvzdornou desku.
Myslete na rozvody
Pokud jste se už pustili do rekonstrukce kuchyně, pozvěte si na pomoc odborníka, se kterým zkontrolujete vodovodní potrubí. Kdy jindy ho totiž vyměnit než právě při rekonstrukci? Myslete také na rozvody elektřiny, které je potřeba umístit s ohledem na plánované spotřebiče v kuchyni. Například indukční varná deska vyžaduje třífázové připojení. Nechte proto tyto záležitosti raději na odborníkovi, který si vše ohlídá a v případě potřeby provede nutné úpravy.