Základy finanční gramotnosti
Neučí se ve školách a určitě by měla! Finanční gramotnost je totiž soubor dovedností a znalostí ohledně peněz a jejich nejen šetření, ale i investování a zhodnocování. Peníze jsou v našich životech klíčové a měli bychom s nimi umět řádně zacházet.
Pojmy, které byste měli znát
- Finanční trh – Je místo, kde se setkávají určité subjekty, které se navzájem ovlivňují. Setkávají se zde také úspory domácností, které ve formě úvěrů poskytují tyto úspory firmám.
- Likvidita – Schopnost přeměny aktiv na peníze. Například pokud vlastníte akcii a prodáte ji, téměř okamžitě za ní máte peníze. Čím je doba přeměny na hotové peníze kratší (nebo čím je cesta k jejich přeměně snadnější), je tato investice likvidnější.
- RPSN – Jedná se o CELKOVÉ roční náklady za úvěr. Tzn. ne pouze úrok, ale i další náklady s ním spojené!
- Inflace – Snížení kupní síly peněz, neboli snížení množství statků, které si za danou hodnotu pořídíte.
Kroky, díky kterým šetříte peníze
- Poznejte vlastní cash flow – Základem pro to, abyste mohli začít své peníze šetřit je poznání toku vašich peněz. To znamená, že je nutné nejen vědět, kolik peněz vyděláváte, ale zejména, kolik peněz utrácíte a za co. Díky tomu získáte přehled o vašich příjmech a nákladech a budete moc zvážit, který náklad lze omezit.
- Vytvořte si návyk – Stejně jako jste se naučili si každý měsíc odkládat na nájem, jídlo a další nutné výdaje, naučte se odkládat si i klidně menší sumu bokem jako úspory. Na tyto peníze si zaveďte zvláštní účet, případně si je dejte někam, odkud vás nebude lákat vás je opět vybírat.
- Motivujte se cílem spoření – Pro nastavení nového návyku je důležitá motivace, proto si nastavte cíl, na který chcete ze začátku spořit. Pokud je vašim cílem investování, nastavte si cílovou částku (realizovatelnou), kterou poté investujete. Spořit ale můžete i na nové auto, splátku hypotéky apod.
Své úspory efektivně zhodnocujte
Pokud jste si již vybudovali návyk a pravidelně si odkládáte peníze stranou, nenechávejte je jen tak ležet na účtu. Ty totiž kolikrát ani nepokryj inflaci. Raději se rozhodněte pro některý z druhů investování. Existuje i řada aplikací, které vám s investováním pomohou, případně najdete rady, jak investovat na internetu nebo třeba YouTube.
[…] Mohlo by vás také zajímat: Základy finanční gramotnosti […]
[…] Přečtěte si také: Základy finanční gramotnosti. […]