Nezaměstnaní lidé přijdou státní kasu draho
Ročně zhruba 207 tisíc korun za jednoho nezaměstnaného. Takový je předpoklad studie Odhad nákladů veřejných rozpočtů vynakládaných na jednoho nezaměstnaného Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí. Výše částky sčítá peníze na podporu v nezaměstnanosti, platbu zdravotního pojištění, ale pamatuje i ztrátu na daních v době nezaměstnanosti. Dále pak zahrnuje náklady na sociální dávky a rekvalifikační kurzy.
„Většina rodin, které pobírají různé podpory, mají některého člena bez práce. Snižování počtu lidí bez práce může ročně ušetřit miliardy, které se mohou investovat jinam,“ řekl finanční poradce František Macháček a i další studie zabývající se náklady na nezaměstnané potvrzují finanční obnos od 150 do 250 tisíc na osobu.
Nezaměstnanost sice poslední dobou rapidně klesá, ale i tak je v České republice nezaměstnaných víc než dost. Z celkové částky 400 tisíc nezaměstnaných je pouze 40 % lidí s maturitním nebo vysokoškolským vzděláním. Zbytek má vzdělání nižší, čili základní nebo střední bez maturity. Navíc platí, že čím déle je člověk bez práce, tím má menší důchod a může se tak celoživotně stát závislým na sociální pomoci.
Podpora v nezaměstnanosti a jiné dávky
Jen zhruba 20 % nezaměstnaných pobírá podporu v nezaměstnanosti, takže ta se nejeví jako nejzásadnější problém. Na její výplatu dosáhne jen pár desítek tisíc lidí, kteří splní určitá kritéria. Navíc pokud si takový člověk najde během pobírání podpory práci nebo si rozšíří kvalifikaci, státu se investice do něj brzy vrátí.
Horší je to s lidmi, kteří po ukončení vyplácení podpory ihned stojí v další frontě na sociální dávky, kde by mohli dostat další peníze. A takhle dlouhodobě nezaměstnaných může zůstávat velká většina těch, kteří jsou v 60 % nezaměstnaných s nižším vzděláním. Proto stát přispívá i zaměstnavatelům, aby se počet nezaměstnaných stále snižoval.