Narušení soukromí

Zaměstnavatelé mají právo monitorovat svá zařízení

Někteří možná znáte ten pocit, když vám váš šéf přidělí nějakou pracovní činnost spojenou se sociální sítí a vy si prostě nemůžete pomoct. Když už musíte pracovat v prostředí, které sami ve svém volném čase využíváte k zábavě, tak toho občas zneužijete, no ne? Řeknete si: „A tak… když už jsem tady, můžu napsat Pepovi. Však tu stejně musím být a nikdo si toho ani nevšimne.“ Ale tomu je konec.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku řešil případ, kdy zaměstnavatel vyhodil svého zaměstnance za to, že si při plnění pracovních povinností soukromě chatoval. Evropský soud tak rozhodl, že zaměstnavatel může číst soukromé zprávy zaměstnance, pokud jsou odesílány během pracovní doby a nebude se na to pohlížet jako na zásah do soukromí.

 

Soukromé věci jsou v práci tabu

Všichni to vědí, že používání firemního internetu k osobním účelům je zakázáno. Většina je také informována o tom, že jejich propůjčená zařízení mohou být monitorována. Lidé tyhle skutečnosti znají, ale těžko se jimi řídí. Někdy vlastně vůbec. Ale je to jejich zodpovědnost a jejich případný vyhazov, který může nastat. Pokud váš šéf zjistí, že si během pracovní doby s někým dopisujete, provádíte online nákupy nebo si jen pročítáte internetové noviny, může vás opodstatněně vyhodit.

Před vydáním rozsudku Evropského soudu k výše zmíněnému případu nebylo jasné, kam až online monitoring zaměstnanců může zajít. Mohli se kontrolovat stránky, na které člověk chodí, či zda navštěvuje facebook, ale číst a analyzovat obsah komunikace bylo zamítáno. Po průlomovém rozsudku je to však jasné. Zaměstnavatelé mohou zkontrolovat osobní korespondenci, nikdy by k tomu však neměli přistupovat zcela bezdůvodně. Pořád na světě platí práva ochrany osobních údajů, takže by se ke kontrole obsahu mělo přistupovat dle lidských práv a měla by být sepsána jasná pravidla kontrol.

Varování monitoringu spoustu lidí odradí, ale ty chronické závisláky neodradí ani to. Sami tak riskují ztrátu zaměstnání a špatný záznam do životopisu. Dosud je bylo těžší usvědčit, ale díky rozhodnutí Evropského soudu by to mělo být snazší.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..