Češi si na důchod nespoří tolik, kolik by měli
Je všeobecně známé, že by si lidé měli na důchod spořit. Pracující lidé se však nezabývají otázkou důchodu, natož pak ještě otázkou, jak ve stáří finančně vyžijí. A někteří dokonce očekávají, že jejich důchodová penze bude dostatečně vysoká, aby jim na vše stačila, což v mnohých případech není možné.
Spoléhat se pouze na stát se nemusí vyplatit
Výzkum společnosti Partners potvrdil, že dotázaní Češi si na penzi spoří jen značné minimum svého čistého měsíčního příjmu. Obvykle se jedná o 5-10% příjmu, výjimečně i více. A jak je známo ze statistik: seniorů bude stále více, kdežto lidí přispívajících na důchod bude v následující době značně ubývat.
Šetření považují Češi za zbytečnost
„Co bude, až budu v důchodu, neřeším. Utratím, co vydělám, až budu starý, teprve pak se uskromním, zůstanou mi alespoň vzpomínky,“ říká svobodný padesátiletý technický kreslič Karel. „Budu šetřit, a co, pak skončím v nemocnici s infarktem a ani si nic neužiju,“ dodává.
Odkládání peněz na stáří považuje za nadbytečné i polovina lidí s nadprůměrnými platy. Většina z nich totiž ani netuší, kolik procent odkládaného příjmu by se dalo považovat za ideální. Mnozí tak raději žijí okamžikem a na dalekou budoucnost nehledí.
Záleží to na věku
Pokud člověk začne spořit už v mládí, postačí mu ukládat si menší částky ze mzdy, aby mu zajistily celkem slušný důchod. Avšak člověku v pokročilejším věku nevystačí spoření ani okolo 20% ze mzdy. Starobní důchod momentálně činí 11 400 korun, ale do budoucna Češi a Češky očekávají průměrný důchod okolo 9 000 korun.
Pojištění jako pojistka
Jak by se dalo očekávat, větší polovina lidí se nejčastěji připravuje na důchod pomocí penzijního připojištění. Ostatní mají investici ve vlastním bydlení, stavebním spoření a překvapivě i v životním pojištění, které analytici výrazně nedoporučují jako spořící nástroj.