Co dělat, když se stane úraz na pracovišti?
I přes veškerá opatření se může stát úraz na pracovišti. Je proto dobré vědět, jaké kroky je potřeba následně podniknout. Správné řešení úrazu vám může ušetřit plno starostí, času, ale i financí. Pojďme se společně podívat na to, co dělat, když k úrazu dojde.
Pracovní úrazy se dějí stále, a to bohužel i přes veškerá bezpečnostní opatření na pracovišti. Víte tedy, jak správně postupovat, když k němu dojde?
Co je a není pracovní úraz?
Pracovním úrazem je jakékoliv poškození zdraví, které bylo zaměstnanci způsobeno nezávisle na jeho vůli při plnění pracovních úkolů.
Mezi pracovní úrazy naopak neřadíme ty, které se zaměstnanci staly například na cestě do práce či jinde mimo pracoviště či při činnosti, která nesouvisí s výkonem práce.
Základní kroky
Pokud na vašem pracovišti dojde k úrazu, je nutné zajistit zaměstnanci první pomoc. Poté se snažte zachovat místo úrazu v původním stavu a dobře ho zdokumentujte. Poté už přichází na řadu věci, které jsou důležité i pro budoucí řešení a posuzování pracovního úrazu.
Přečtěte si také: Řekneme vám, proč je spánek základ dobrého podnikání
Ohlášení úrazu
V co nejkratší době úraz ohlaste. To, komu se bude tato událost hlásit, se odvíjí od formy a typu úrazu. Pokud například úraz vznikl důsledkem trestné činnosti, nebo šlo o pracovní úraz, hlaste jej přímo Policii ČR nebo státnímu zástupci. Jestliže došlo pouze k hospitalizace na dobu delší, než je 5 dní, hlásí se tato nehoda oblastnímu inspektorátu práce. Úraz se také ohlašuje příslušnému odborovému orgánu nebo zástupci zaměstnanců v oblasti BOZP. Samozřejmě také pojišťovně zaměstnavatele i zaměstnance.
Poté je zaměstnavatel povinen vyšetřit příčiny a okolnosti vzniku pracovního úrazu, a to nejlépe za přítomnosti samotného zaměstnance.
Pokud jste klienty Extérie, nechte vše na nás
Klienti Extérie si s řešením úrazů nemusí lámat hlavu. Stačí se na ně v případě nehody obrátit a oni vám rádi se vším pomůžou a poradí.