Jak šetřit vodou v celé domácnosti?
Taky vám dodavatelé zdražily vodu, tedy vám zvýšily poplatky za vodu? S tím bohužel nic neuděláte, to je dnes něco zcela normálního. Dodavatelé zdražují energie i vodu, voda je však bohužel svou cenou nejvýš. Pokud patříte k lidem, kteří nechtějí za vodu tolik utrácet nebo kteří chtějí, aby se jim tisíce vracely po ročním vyúčtování, doporučujeme vám s vodou začít šetřit. Je několik způsobů, jak snížit spotřebu vody v domácnosti. Několik z nich vám zmíníme. Pamatujte, je to jen o zvyku.
Tipy, jak šetřit vodou v domácnosti
- Nejdříve si zkontrolujte, jestli všechno, co má těsnit, opravdu těsní. Největší problém bývá často v kuchyňských bateriích u kuchyňských dřezů, které protěkají, netěsní. Pořiďte si proto zbrusu novou baterii do kuchyně a uvidíte, jak se vám sníží spotřeba vody jen tímto krokem.
- Začněte se více sprchovat, než koupat. Samozřejmě máme na mysli krátké sprchování, ne hodinové sprchování, které nakonec vyjde dráž než koupání. Koupel si dopřejte třeba jednou týdně, přece jen častější koupání vás bude stát několik desítek či stovek litrů vody navíc.
- S vodou zásadně neplýtvejte – naučte se odpouštět vodu do misek, touto vodou je možné posléze třeba zalít květiny. Nebo se naučte vodu, kterou použijete na omytí zeleniny nebo ovoce, taktéž použít při zalévání rostlin. Nepřijde tak ani kapka vody nazmar.
- Při čištění zubů nezapomínejte vodu vypínat. Voda nemusí celé dvě či až pět minut téct. V takových chvílích vyteče i několik desítek litrů.
- I při umývání hlavy nemějte zapnutou vodu. Zkrátka ji vypněte, když si vlasy mydlíte nebo když nanášíte kondicionér. I takto zachráníte drahocennou vodu.
- Pořiďte si na zahradu káď, do které bude pršet dešťová voda. Tou pak budete moct zalévat záhonky v horkých letních měsících. Ušetříte tak stovky litrů vody, které by jinak padly na každodenní několikadenní zalévání.