riziko franchising

Jaká rizika jsou s franchisingem spojena?

Není dobré všechno lakovat na růžovo. Je důležité přiznat i to, že také ve franchisingu se najdou určitá rizika a nevýhody, která mohou vztah mezi franchisorem a franchisantem hodně zkomplikovat. Zkrátka nelze říci, že je vždy ideální situace a ideální partneři. Proto je třeba předem upozornit i na nevýhody franchisingu. Jaké to jsou?

Příliš velká kreativita není žádaná

Některé problémy mohou vzniknout ze strany franchisanta. Jsou lidé, kteří přesně nepochopí nebo také nechtějí pochopit, o čem přesně franchisingové podnikání je, ale přitom se stanou franchisanty. V této roli si ale pak bohužel dělají, co chtějí. Nerespektují smlouvu ani manuál a vše dělají podle svého. Do podnikání přinášejí svoje vlastní nápady a zařizují věci podle svého, nikoli podle dohodnutých pravidel. Kreativita by byla vítaná, ale pouze kdyby podnikali na vlastní triko. Tady musí respektovat pravidla, protože svým nestandardním chování mohou poškodit podnik a image značky. Tím, že franchisant není zaměstnancem franchisora, může snáze udělat nějaký podvod – například zatajit část příjmů, snažit se úplně osamostatnit, a také se hůře kontroluje. Na takové situace musí pamatovat franchisingová smlouva.

Nepružná komunikace i nedodržení smluvních podmínek

Ovšem i franchisant se může potýkat s některými potížemi, které způsobí franchisor. Například má omezený seznam dodavatelů, komunikace nemusí fungovat pružně (neustálé konzultace s centrálou). Také se může stát, že franchisor bude franchisanta nutit, aby platil všechny platby, jako kdyby byla pobočka samostatným podnikem. To nastane, když si ve smlouvě stanoví, že vše půjde na bedra franchisanta. V tomto případě záleží na smlouvě a celkové firemní koncepci. Také franchisor nemusí dodržovat smluvní podmínky a nezajistí třeba dostatečnou podporu ze strany marketingu nebo technických otázek.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..