Jsou rozdíly mezi odměňováním žen a mužů v zaměstnání?
O práci v dnešní době není nouze. Pokud člověk chce, práci si sežene, vždyť je zaměstnanecká krize. Díky zaměstnanecké krizi se začalo přidávat na výplatních pískách, zaměstnavatelé totiž pochopili, že když jim zaměstnanci odejdou, nemají je kým nahradit. Bohužel to jediné, co se nemění díky zaměstnanecké krizi, je odměňování žen a mužů. Stále existují viditelné rozdíly mezi odměňováním žen a mužů v zaměstnání. Právě tímto tématem se však zabývali na nedávné vzdělávací konferenci. Jak konference probíhala?
Muži a ženy stále nejsou odměňováni stejně za stejnou práci. Muži jsou stále považováni za hlavu rodiny, která musí vydělávat více. Jenže nežijeme v pravěku, už dávno ženy nepatří jenom do kuchyně. V uplynulých letech se staly ženy silnějšími a zaslouží si, aby se s nimi lépe zacházelo.
Právě rozdílné odměňování mužů a žen bylo letošním hlavním tématem devátého ročníku vzdělávací konference Equal Pay Day – Ženy sobě.
Kdy se akce konala?
Akce se konala o víkendu – v pátek a sobotu 13. a 14. dubna. Mluvilo se především o finančním odměňování mužů a žen, které je stále tak rozdílné! Akce se nekonala v Den platové rovnosti, ale konala se skoro měsíc po něm (Den platové rovnosti spadá v Česku na 20. březen).
V České republice jsou rozdíly mezi platy mužů a žen největší
Konference poukázala na to, že rozdíly mezi platy mužů a žen jsou v České republice obrovské, dokonce jedny z největších v Evropské unii. Rozdíl činí neuvěřitelných dvaadvacet procent. Nemůžeme se divit tomu, že právě ženy a děti nejčastěji ohrožuje nedostatek financí.
Letošní konference byla plná přednášek, vystoupilo konkrétně šedesát zkušených manažerek a podnikatelek, které informovali veřejnost o této platové nerovnosti a o tom, jak lze s platovou nerovností zatočit.
Je nutno dodat, že rozdíly platů jsou průměrné. I když by člověk řekl, že plat se vždy odvíjí od oboru, z posledních průzkumů vyplývá, že ženy jsou znevýhodňovány v každém oboru.