Kapitálové trhy – nedávný vývoj a blízká budoucnost
Současná situace na trzích je klidná a příznivá, i přes to je ale podle odborníku opatrnost na místě. Od doby velké finanční krize už žádná krize podobného charakteru nepřišla a od roku 2010 trhy stabilně rostou.
Takovýto růst ale logicky nemůžeme očekávat donekonečna, každým růstovým rokem se rizika budoucího tržního poklesu paradoxně zvyšují. Z diskuze odborníků nad nedávným vývojem i nad současnými ekonomickými ukazateli proto vychází, že na prvním místě při investování by měla být obezřetnost.
David Rusňák o vývoji na světových finančních trzích
V posledních letech se ukazuje především jeden hlavní trend – případný odliv likvidity na základě křehké psychologie investorů může být celkem rychlý. Po úspěšných letech důvěra investorů oslabuje, a i když jsou trhy stále na maximech, velké události jsou velmi citlivě vnímány.
Velkým hybatelem na kapitálových trzích byla a je politika. Velké politické události jako třeba zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem nebo výsledek britského referenda o Brexitu jsou nyní následovány výraznějšími výkyvy na trzích oproti minulosti.
Propad kurzu britské libry o 20 % během jediné noci a následná investiční panika po oznámení Brexitu – to je jen jeden příklad za všechny. Více než kdy jindy je proto třeba investovat s rozumem.
Český trh je stabilnější
Situace na českém kapitálovém trhu se od té světové mírně liší. Trhy zde na světové ani domácí události nereagují žádnými šoky. Dokonce ani dlouho očekávané zrušení intervencí ČNB na českou korunu nepřineslo žádné otřesy.
V Česku v posledních letech rychle roste ekonomika i průměrná mzda a s nimi ruku v ruce také optimismus investorů. „U privátní klientely se zvýšila roční investovaná částka o desítky a možná až o sto procent,“ dokresluje loňskou situaci David Rusňák, předseda představenstva investiční skupiny DRFG.
Právě s ohledem na aktuální vývoj na světových trzích, který se do toho českého promítá vždy s odstupem, DRFG v Česku sklízí u investorů úspěch tím, že se zaměřuje na konzervativnější klienty. Čeští investoři se totiž např. obchodování s akciemi spíše vyhýbají, lákavější jsou pro ně spíše dluhopisové a smíšené fondy.
Pro investice do dluhopisů i do fondů jiných typů v Česku převládá jako forma kolektivní investování. To je dobrá zpráva, protože to přináší mnohem širší možnosti diverzifikace pro ochranu vkladů před nejistou budoucností. Navíc je také mnohem snazší si pro takový typ investičních společností dohledat recenze a tvrdá data. Klesá také riziko nechtěného naskočení do investičního letadla, dodává David Rusňák.
Další související články s DRFG a jeho zakladatelem Davidem Rusňákem
- David Rusňák a jeho lékárenský řetězec Na zdraví
- Rozhovor na téma: Investiční fondy DRFG
- Je investování v podílových fondech pro mě?
- Dluhopisy DRFG a podílový fond i pro drobné investory
Klíčová slova: