Když zaměstnanci pracují formou home office
Formou home office se v posledních letech pracovalo v mnoha zaměstnáních. S příchodem nového typu onemocnění se však home office čili práce z domova stala naprostým trendem. Díky home office mohla firma fungovat, aniž by se zaměstnanci potkávali v kancelářích nebo jinde na pracovištích. V mnoha společnostech se tato forma práce tak osvědčila, že v ní pokračují i nadále. Najdou se však společnosti, které přemýšlí, že k home office svolí až nyní. Zejména ty se však ptají, jak v praxi bude vypadat pracovní doba nebo jak to v praxi vlastně funguje.
Home office je zvláštní forma práce
Home office čili práce z domova není něco, co by bylo uvedeno v zákoníku práce. Je tedy možné konstatovat, že si práva a povinnosti určuje zaměstnavatel sám. I proto lze říct, že je to opravdu zvláštní druh práce, který stojí hlavně na domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
K práci z domova většinou zaměstnavatelé svolí v okamžiku, kdy je zaměstnanec na pozici, na které práci z domova vykonávat opravdu může. Je samozřejmě jasné, že lidé pracující u strojů nemohou práci z domu vykonávat.
Jak je to s rozvržením pracovní doby
Většina firem, které zvažují práci formou home office se ptají na jednu otázku, a sice jak je to s rozvržením pracovní doby. V praxi to vypadá tak, že se svolí k jedné ze dvou možností. Těmito možnostmi jsou:
- Pracovní doba je rozvržena zaměstnavatelem
- Pracovní dobu je rozvržena zaměstnancem samotným
V prvním případě (čili když bude pracovní dobu rozvrhovat zaměstnavatel) platí, že pro zaměstnance se nic nemění. Zkrátka je jeho pracovní doba stejná, jako kdyby se nacházel v práci. Postupuje se v tomto případě podle zákoníku práce. V druhém případě má však zaměstnanec volnější ruce. Pracovní dobu si může přizpůsobit podle svého denního režimu. Jen tedy musí splnit úkoly, které jsou jeho zaměstnavatelem stanoveny.