Syndrom chodící mrtvoly

Mentální poruchy, nad kterými zůstává rozum stát

Hrát si na zombie jen o Halloweenu? Ne. Pro některé lidi je to každodenní realita. A nemyslete si, že je řeč o nejnovějších hereckých přírůstcích v seriálu Živí mrtví. Tito lidé ani necvičí na pokračování hollywoodského trháku s Bradem Pittem, ale trpí mentální poruchou. Říká se jí Cotardův syndrom nebo výstižněji také syndrom chodící mrtvoly. Takhle postižení lidé jsou přesvědčeni, že jsou mrtví. Podle nich v těle nemají orgány a v žilách jim nekoluje krev.

A jak k takové poruše, která vede k velmi podivnému chování, vůbec dojde? Stačí malá změna v mozku a člověku přeskočí. Objeví se u něj podivný syndrom a je obtížné, ne-li nemožné ho přesvědčit o opaku. Některé z těch nejpodivnějších poruch si zde uvedeme a budeme doufat a věřit, že se s nimi v reálu nikdy nebudete muset potkat.

 

Nejpodivnější úkazy postižené lidské mysli

Kromě chodících mrtvol se vyskytují i případy jedinců trpících nutkavou potřebou požírat sami sebe. Tato porucha zvaná Autofagie se častokrát objevuje společně se schizofrenií a některými psychózami. POZOR! Pokud máte neustálou potřebu okusovat si nehty, nejspíš trpíte mírnější formou autofagie.

Jestliže člověk není schopný ovládat svou končetinu, pravděpodobně je to důsledek mozkové příhody. Ruka si žije vlastním životem a samovolně se pohybuje. Člověk pak trpí syndromem cizí ruky, což se zdá jako nic v porovnání s Boantrofií. Touto poruchou postižený člověk se považuje za dobytek. Vydává zvířecí zvuky a pase se na trávě. Podobná je porucha Lykantrofie, kde místo dobytka figurují vlci a místo požírání trávy zase vytí na měsíc.

Posledním zmíněným může být například Capgrasův syndrom. Tato porucha spočívá v tom, že si člověk myslí, že jeho odraz v zrcadle je jeho dvojník a také lidé kolem něj, ať už rodina, blízcí nebo partneři, jsou jenom kopie těch pravých. Ani předměty kolem se jím nejeví jako opravdové.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.