Podnikání dětí

Mezi rodiči podnikání vlastních dětí zrovna nefrčí

Pouhá desetina rodičů by si pro své dítě přála úspěšnou budoucnost v podnikání. Ostatní rodiče zůstávají u klasických povolání lékaře, učitele či právníka. Ani sportovní kariéra už u rodičů není příliš v kurzu. A je také málo rodičů, kteří by za perspektivní viděli, kdyby se jejich dítě naučilo nějaké řemeslo, a to i přesto, že právě řemesla se v dnešní době cení mnohdy více, než klasické povolání.

Ovšem i přesto, že si rodiče plánují budoucnost svých dětí, přejí si taky zachovat volbu na nich, což je podle psychologů velmi dobré rozhodnutí. Rodiče mohou snít o tom, čím se jejich potomek stane, ale konečná volba životního stylu na nich záležet nebude. Alespoň na třetině dotázaných rodičů, kteří se smíří s čímkoliv, co si jejich dítě vybere.

Podle průzkumu se také ukázalo, že rodiče mají realističtější přístup k budoucnosti svých dětí. Jako vrcholové sportovce by své děti chtěli vidět čtyři procenta rodičů, což odpovídá procentu dětí, které mají fyzické předpoklady pro sportovní kariéru. Vzdělání pak není důležité pro 16 procent dotázaných rodičů, kdežto skoro polovina by byla ráda za vysokoškolské vzdělání. A nejde jenom o rodiče, kteří to sami dotáhli až k titulu. Jedenadvacet vysokoškolsky vzdělaných rodičů nenutí své potomky dosáhnout stejných cílů jako oni.

„Důležité jsou jazyky a pak životní dravost a odvaha,“ podotýká osmapadesátiletá Dagmar. „Vedla jsem dceru k tomu, aby uměla aktivně alespoň dva jazyky a pak dělala to, co ji baví. Bavilo ji vaření, v současnosti je šéfkuchařkou v prestižním hotelu v zahraničí, kam jí vedle schopností a dravosti otevřelo bránu i to, že se bez problémů domluvila,“ dodává.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.