Nejčastější pochybení při bezpečné práci na CNC strojích. Na co si dát pozor?
Ať již jste zaměstnavatel nebo zaměstnanec v provozu, kde se vyskytují obráběcí stroje, pojďte si projít základní postupy bezpečné práce. Prozradíme vám, kde lidé často chybují.
Aby k pochybení, jež je většinou následováno nemilým pracovním úrazem, nedocházelo, povolejte na pomoc firmu Extéria, která je předním poskytovatelem poradenství v oblasti BOZP a PO. Pomůže nejen s řešením pracovních úrazů, ale také sestaví dokumentaci BOZP, kterou bude pravidelně aktualizovat, a samozřejmě zajistí i příslušné školení zaměstnanců. Pročtěte si její reference na internetu.
Jaké chyby dělají zaměstnanci?
Při práci s obráběcími stroji lidé často podceňují nařízení na ochranu zdraví a bezpečnosti při práci a svým jednáním se tak vystavují nejen pokutám, ale především nebezpečí vzniku úrazu. Předtím, než stroj spustí, jej nezkontrolují a neujistí se například, zda jsou jeho bezpečnostní prvky dobře umístěny. Bohužel také dochází k případům, kdy mají pracovníci dlouhé vlasy a nedbají nutnosti nosit během práce se strojem ochrannou pomůcku, která zamezuje, aby stroj vlasy zachytil.
I zaměstnavatelé se dopouštějí chyb
Jako zaměstnavatel má člověk zákonnou povinnost pracovníka vždy nejprve poslat na patřičné školení práce se strojem, až poté mu danou práci smí svěřit. Zaměstnavatelé také někdy podceňují kontroly svých zaměstnanců, kteří se svým jednáním dopouštějí odstranění ochranných pomůcek pro bezpečnou práci se stroji. Jako zaměstnavatel jste vždy povinni zajistit svým pracovníkům vhodný oděv, který nebude volný, ale také pevné kožené boty a další ochranné pracovní pomůcky. Tyto povinnosti zaměstnavatelé často nedodržují.
Nedodržování norem
Při práci se soustruhy nebo s CNC stroji je důležité se držet základními právními předpisy a normami, které upravují bezpečný provoz a používání strojů, jako vyhláška 378/2001 Sb. o konkrétních technických požadavcích, které jsou pro stroje určeny, se dozvíte ve vyhlášce 176/2008 Sb. Řídit byste se také měli vyhláškou stanovující základní požadavky, které je třeba dodržet v rámci bezpečnosti práce – tou se zabývá vyhláška 48/1982 Sb. Na ochranu zdraví před účinky hluku a vibrací pak pamatuje vyhláška 272/2011 Sb.
Práce s obráběcími stroji vyžaduje důsledné dodržování norem jak ze strany zaměstnavatelů, tak ze strany pracovníků.