Paušál nebo skutečné výdaje? Objevte výhodnější cestu
Podnikání v sobě nese řadu zajímavých okamžiků. Jeden z nich je například ten, kdy se musíme rozhoupat a podat daňové přiznání, protože to je už zkrátka jedním z povinností v podnikatelském oboru. Řada lidí stále uvažuje, že si před daňovým přiznáním pořídí účetní nebo daňového poradce, protože se zkrátka nechtějí pitvat ve svém nepřehledném účetnictví a raději na to pověří někoho zcela jiného. Jenže najednou se termín daňového přiznání dostaví a oni nemají moc na výběr, protože účetní i nejlepší daňoví poradci jsou už zabraní a mají tolik práce, že nechtějí přijímat nové klienty. Proto se drobný živnostník musí zaměřit pouze na sebe a rozhodne se, že si růžový formulář vyplní sám.
Jenže řada potíží přijde už ve chvíli, kdy si přečte první kolonky. Sice se k tomu vždy přikládá návod, ale na druhou stranu nikdo neví, jak vlastně takový návod chápat, protože někdy jsou jednotlivé kolonky vysvětleny příliš odborně a my bychom byli raději za slovní spojení trochu po lopatě. Ovšem nejvíce nás vždy zarazí to, zda chceme použít paušál nebo přiznáme skutečné náklady. Jedna verze je výhodnější, ale vždy si většinou namátkově vybereme tu nevýhodnou. Neudělejme příští rok tu samou chybu a poučme se.
Jaký je paušál?
Paušál je podle podnikatelů velmi pohodlný. Ovšem ti, kdo jej využívají, nesmí odečítat řadu slev, například na manželku nebo zvýhodnění na děti. Navíc mohou mít opravdu vysoký základ na pojistné. Pakliže byste však chtěli takových slev využít, přiznejte skutečné příjmy a výdaje. Slev si navíc budete moct odečíst ještě více, ovšem pokud nejste zadaný či nemáte žádné dítě, rozhodně se zaměřte především na tu první možnost, tedy na paušál. To vám udělá i řada odborníků na finančním úřadu, pakliže byste se tam dostavili a museli byste s nimi opakovaně růžový formulář vyplnit.