Pracovní prostředí tří generací. Jak obstát i ve vyšším věku?
Starší kolegové pracující společně s nejproduktivnější generací, ale i absolventy škol. Běžná každodenní realita mnohých firem. Jak ale obstát v mladém kolektivu, pokud do něj přijdete jako nováček? Jak zapadnout a předat své letité zkušenosti mladším kolegům?
Podle statistik je jasně vidět, že v pracovních kolektivech je stále více pracujících lidí od 50 do 64 let a jejich nárůst bude i nadále přibývat. To se pak schází starší generace s tou, která mezi sebou mluví převážně v anglických výrazech, současně ovládá umění obsluhovat jednou rukou svůj chytrý telefon a druhou si dělat kávu v nejmodernějších kávovarech a pobyt v kanceláři, když už za okny padne tma, je pro některé na denním pořádku. Tak proč by zaměstnavatelé měli chtít zaměstnávat lidi, kteří většinu z toho umět nebudou?
„Představ si mít stážistu se zkušenostmi z celého života. Na rozdíl od někoho, kdo strávil poslední čtyři roky hraním pivního ping-pongu,“ vysvětluje ve filmu Stážista – v němž právě senioři vystupují jako stážisté v módní firmě – majitelce e-shopu její kolega. A co by se mohlo zdát pouze jako citace z filmu, se tady mění v realitu. Mít na pracovišti zkušené lidi mezi mladšími, je mnohdy lepší, než pracovat pouze s jednou generací.
Pro ty zkušenější, kteří mají vše co mladší generace zatím postrádá – praxi, nadhled, umění řešit problémy a spory – je pak důležité s tímhle vším dobře do mladšího kolektivu zapadnout. Zde jsou nějaké tipy, jak se mezi mladými neztratit.
Ty bys mohl být můj vnuk
Tak přesně tuhle větu si odpusťte. Nezdůrazňujte, že jste starší, ani že vaši kolegové jsou ještě příliš mladí, aby mohli o světě vůbec něco vědět. Nesnažte se ani hanit dnešní generaci, protože ta vaše byla mnohonásobně lepší. Ti lidé kolem vás si stejně jako vy nevybrali, v jaké době se narodí, tak na to pamatujte. Oni se pouze přizpůsobili a na to samé je teď na vás, pokud s nimi chcete spolupracovat.
Amatéři soupeří, profesionálové spolupracují
Nemusíte se snažit kolegům konkurovat. Raději spolupracujte, a když nebudete něco umět, zeptejte se. Máte sice životní zkušenosti, ale doba se mění a tak i vám bude spousta věcí připadat cizích. Nedělejte ze sebe všeználka, co si se vším poradí. Ve většině případů byste tímto postojem mohli působit nadřazeně.
Nehrňte se do nevyžádané pomoci
Když už chcete někomu poradit, musíte se koukat na to, zda o to dotyčný stojí. Vy víte, že byste to udělali efektivněji a lépe, ale pokud se vás člověk přímo nezeptá, asi byste u něj se svou radou pohořeli. Proto si dávejte pozor na to, kde kdy a komu radíte.
Se svými problémy se nesvěřujte
Je více než jasné, že už jste toho prožili více a rychleji se unavíte, občas něco zabolí, ale není důvod to všem oznamovat. Každý má nějaké problémy a častokrát je jich tolik, že člověk sám neví, kde je má začít řešit. Nikdo tak nepotřebuje řešit ještě problémy jiných.
Ukažte, co dokážete
Mezi mladými se vám bude hodit vaše umění jednat a vyjednávat, umění rozhodovat, utvářet kompromisy nebo odhadnout vývoj situace. Taky můžete mladé usadit z oblaků zpět do křesla, když jim do žil ve správný okamžik vlijete i trochu životní skepse.
Překvapení v moderním stylu
Je dobré své kolegy občas něčím překvapit. Když například zmíníte, že se vám líbí něco z moderní muziky, nebo že jste viděli nejnovější komedii Adama Sandlera a přes mobilní aplikaci jste na svůj zbrusu nový instagramový účet nahráli první fotografii vašeho vnoučka, budete pro mladé ihned zajímavější. Je dobré zůstat v obraze, i když se vám možná zdá, že ve vašem věku už vás takové věci můžou minout obloukem. A důležité taky je zůstat moderní i po vzhledové a osobnostní stránce.