Přichází období bramboříků! Víte, jak se o ně starat?
Venku to hraje všemi barvami, lidé si do svých domácností kupují jeden zajímavý kvítek za druhým. Na oknech svítí narcisy, v zahradách se ukazují tulipány. To však nejsou jediné květiny, které si nyní do domácností či na zahradu můžete pořídit. Nadšené květinářky to ví, jiní na to zapomínají – přichází období bramboříků.
Kromě bramboříků stojí za zmínku ještě primulky, které se s bramboříky velice pletou. Letos se však bramboříkům dává přednost před primulemi, což je poměrně zajímavé. Je to snad pro jejich atraktivní vzhled? Nebo protože je to kytička, která kvete celoročně, a to i během zimy?
Možná za to může poměrně snadná a nenáročná péče, kterou si bramboříkové vyžadují.
Jak vypadá brambořík?
Brambořík patří k tradičním pokojovým rostlinám. Je specifický hlavně svým tvarem – má srdčité lístky, které mají výrazné žilkování a jsou naprosto nepřehlédnutelné. Co se týče samotných květů, ty vypadají jako motýlci, kteří mají hladké, třepenité okraje.
Bramboříkové jsou oblíbení i díky barvám, v nichž si je můžete pořídit. Můžete je mít v bílé barvě, v růžové či v červené nebo fialové, ale taky si je lze zakoupit v různých barevných kombinacích.
Neutopte je!
U bramboříků si musíte dát pozor na to, abyste je nepřelili. Jsou velice háklivé na zálivku, nesmí v ní být chlór ani vápenatá sůl. Nejlepší je pro ně typická dešťová voda, kterou jim však může dopřát každý. Vždy se zalévají do misky pod květináči, nikdy se nezalévají přímo do květináče. Jsou v tomto jako fialky, tedy když je zalijete z vrchu, bohužel květy mají tendenci žloutnout a hnít, stejně jako samotné listy.
Bramboříky musí být v dostatečně vlhkém prostředí. Nároky na vlhkost mohou vyřešit květináče, které jsou neustále částečně ponořeny do vody. Mohou taky pomoct kamínky, které jsou ponořené v míse s vodou.
Tuto pokojovou rostlinu můžete pěstovat i v mechové kouli, do níž přidáte speciální substrát, který zajistí vlhkost, kterou brambořík potřebuje.