Rekordní propad zájmu o hypotéky. Nových úvěrů je nejmíň od přelomu desetiletí
Jeden z nejslabších roků za posledních 10 let letos prožívají poskytovatelé hypoték. Vyplývá to z dat, která nedávno zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle nich si lidé za první letošní pololetí vzali 36 053 hypoték. To je zhruba na úrovni roku 2011.
Počet nových hypotečních úvěrů zvolna klesá už od roku 2016. Údaje ministerstva pro místní rozvoj ale naznačují, že letos bude propad zvlášť výrazný.
Zatímco loni si lidé za celý rok vzali přes 96 000 hypoték a o rok dřív ještě o 9 000 víc, letos to za první pololetí bylo jen zhruba 36 000. Pokud tento trend vydrží i v druhé polovině roku, bude se finální číslo pohybovat okolo 72 000.
Takový výsledek by přibližně odpovídal zájmu z roku 2011, kdy si lidé za celý rok vzali 71 088 nových hypotečních úvěrů. Méně jich bylo naposledy v roce 2010, kdy jejich celkový počet skončil na hodnotě 50 775.
Analytici předpovídají výrazný propad
Loni si lidé za první pololetí vzali 47 329 hypoték, ve kterých jim banky dohromady půjčily přes 100 miliard korun. Oproti loňsku tak poskytovatelé letos s lidmi uzavřeli o 11 000 hypotečních smluv méně. Objem hypoték pak klesl o 20 miliard korun.
Podle analytika České bankovní asociace Vladimíra Staňury je už teď jasné, že na konci roku bude meziroční pokles v objemu nových hypoték citelný. I kdyby se ve zbytku roku situace stabilizovala a pohybovala na stejné úrovni jako loni, musí banky počítat s propadem nejméně o desetinu.
Objem půjček? Větší než loni
V uplynulých měsících se situace na trhu zlepšila a zájem o hypotéky začal znovu stoupat. Jenže meziročně je pořád výrazně nižší. A to i přesto, že v červenci objem nových hypoték letos poprvé překonal loňská čísla.
V červenci si totiž lidé vzali 6 615 hypoték za celkem 15,44 miliardy korun. Loni ve stejném měsíci uzavřeli žadatelé 7 016 hypotečních smluv, díky kterým si půjčili 15,38 miliardy. Přestože tak počet nových hypoték lehce klesl, půjčená částka vzrostla.
Může za to zejména vytrvalé zdražování nemovitostí. Lidé kvůli němu potřebují na nákup vlastního domu či bytu stále víc peněz.
Úroky můžou klesnout až na 2,5 %
Pozitivní zprávou také je, že letos v červenci si lidé vzali jen o 500 hypoték méně než v červnu. Loni přitom ve stejném období počet nových hypotečních úvěrů klesl hned o 2 000.
Odborníci ovšem předpokládají, že je to spíš anomálie. A že v dalších měsících bude propad v porovnání s minulým rokem opět výraznější.
Právě nižší zájem o hypotéky nahrává dalšímu snižování úroků. Podle analytiků je proto nepravděpodobné, že by znovu atakovaly hranici 3 %, u které se pohybovaly začátkem roku. Spíš čekají, že průměrná úroková sazba klesne k hodnotě 2,5 %.
Nižší úrok byl naposledy v říjnu
Podobnou sazbu některé banky nabízejí už nyní. Několik poskytovatelů se dokonce pohybuje i pod ní. Pomohly tomu speciální letní akce, které banky připravily.
Také díky nim se průměrná úroková sazba hypoték v červenci dostala na 2,68 %. Je to jen o dvě setiny procentního bodu méně než loni v říjnu.
Jenže zatímco někteří poskytovatelé hypotéky zlevňují, další se vydali opačnou cestou. A tak na trhu najdete i hypoteční úvěry s úrokovou sazbou přes 3,5 %.
Při žádosti o novou hypotéku proto musíte být opatrní a ověřit si, jaké podmínky vám banka nabízí. Nejjednodušší způsob, jak to zjistit, je využít hypoteční kalkulačku. Zadáte do ní potřebné údaje, jako je například výše půjčky či doba splácení, a získáte porovnání nejvýhodnějších nabídek na trhu.
Nejen že vám takové porovnání ušetří několik hodin, které byste jinak strávili studiem podmínek, ale také vždy pracuje s nejaktuálnějšími informacemi. Nehrozí proto, že byste dostali zastaralé údaje.
Zlevnění nahrává napjatá mezinárodní situace
Podmínky hypoték se přitom mění i několikrát za rok. Platí to zejména pro úrokovou sazbu. Banky totiž reagují na vývoj na českém trhu i na mezinárodní situaci.
Právě ta se letos na poklesu úrokové sazby výrazně podepsala. Kvůli zhoršení mezinárodní ekonomické situace, obchodním válkám a nejistotě okolo brexitu totiž světové centrální banky snižují úrokové sazby. A to se projevuje i na ceně hypoték s víceletou fixací.
K poklesu úroků hodně přispěly také loňské pokyny České národní banky, které zpřísnily podmínky pro poskytování hypoték. Spolu se zdražováním nemovitostí totiž výrazně zhoršily dostupnost nových půjček na bydlení. Banky tím pádem musí o klienty víc bojovat. A využívají k tomu právě výhodnější úrokovou sazbu.