Za co Češi utrácejí

Roční útrata Čechu přesahuje dva bilióny korun

Dva státní rozpočty země. Taková je částka, kterou Češi ročně utratí. Ekonomové tak nevidí dobře budoucnost země. Rozhodující prý je, kolik a do čeho rodiny investují. Ekonomika domácností proto nabývá stále většího významu i celosvětově.

Češi utrácí za bydlení a potraviny

Téměř polovina běžných výdajů padne na bydlení a za jídlo. Přes deset procent financí projezdíme, méně než deset procent věnujeme na rekreaci a kulturu. To je poměrně nízké číslo, které dokazuje, že Češi si potrpí spíš na exotickou dovolenou jednou ročně než pravidelnější udržování fyzické i psychické kondice.

A velmi malé číslo figuruje u vzdělání. Pouhých 0,6 procent domácnosti věnují do vzdělávání, které je v České republice bezplatné. Nevyužívá se tak celoživotního vzdělávání a rozvoje nabitých schopností, což je špatně. Nepřímě se ke vzdělání vztahuje jedenáct procent výdajů, které padnou za stravu, učebnice, poplatky za zkoušky a ubytování na kolejích.

Aktivní výdaje na posílení a zachování zdraví nemají moc velké zastoupení v 2,6 procentech výdajů padlých na zdraví. Přesto právě ty jsou však důležité pro celkovou ekonomiku rodiny. Bohužel výdajová procenta jsou spíš součtem poplatků za léky, než prevencí za udržení zdraví.

Čistý příjem činí před dva biliony korun

České rodiny z platů, penzí, dávek, atd. získají zhruba tolik, kolik ročně utratí, což není příliš dobře. Ekonomové upozorňují, že mzdy a platy by měly růst rychleji než ceny. Při současném systému zůstává rodinám stále méně úspor do budoucna. Navíc se shodují, že to stát by měl mít největší zájem na tom, aby rodiny více investovaly do osobního rozvoje, vzdělání a péče o zdraví.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.