Smí se kožešina prát? Jak ji čistit?
Kožešiny jsou součástí každé moderní domácnosti. Jsou k dostání takřka ve všech obchodech s nábytkem nebo s bytovými doplňky. Samozřejmě mluvíme o umělých kožešinách, které jsou dokonalým doplňkem. Obvykle je pokládáme do ložnice k posteli, abychom vždy po probuzení šlápli do měkkého a teplého. Velice často je pokládáme na gauč do obývacího pokoje nebo je letmo položíme na koberec. Ať už máte umělé kožešiny položeny kdekoliv, jednou za čas je třeba je vyčistit. Otázkou však je, smí se kožešiny prát či nikoliv? A pokud ne, jak je mohu vyčistit?
Co se týče otázky, zdali se smí nebo nesmí kožešiny prát, vždy záleží na konkrétní kožešině. Každá kožešina by měla mít na zadní straně štítek, na kterém je napsáno, jak ji správně udržovat. Ve velké většině se kožešiny nesmí prát, maximálně v rukou. Doporučujeme je vyčistit pomocí jednoduché a levné směsi, kterou si lehce umícháte doma.
Skládá se ze lžičky lihu, ze tří lžiček soli a z půllitru vody.
Jak směs aplikovat?
Nejdříve kožešinku vyklepejte a pořádně ji vykartáčuje, jestli to půjde. Poté ji pro jistotu můžete ještě přejet vysavačem, abyste si byli jistí, že kožešinka v sobě nemá žádnou špínu. A poté jen namočíte hadřík do připravené směsi a lehce ji omýváte.
Směs se následně nechá působit a poté ji jenom lehce vyklepete nebo vykartáčujete. Kožešinka bude opět jako nová, opět získá svou původní barvu a usazený prach na ní nepůjde ani vidět.
Když můžete prát v rukou
Jestliže jsou kožešinky určeny pro mytí v rukou, myslete na to, že se vždy vymáchají, ale nikdy se neždímají! Pomoct si můžete s křídovým práškem, který dodá původně bílé kožešince zase bělost.
Když kůže ztvrdne
Může se stát, že kůže pod kožíškem může ztvrdnout. Stane se to zejména tehdy, kdy je kožešina dlouho mokrá. V tom případě ztvrdlou část můžete namazat olejem nebo lojem. Následně necháte kožešinu volně proschnout. Nemusíte se bát, že by kožešinka zůstala mastná, většinou ji totiž kůže absorbuje během schnutí.