Světlovod jako součást malých místností domu
Světla by mělo být v každém domě dostatek. Pokud ale máte menší místnosti, někdy se vám do nich velká okna, která by přinášela dostatek světla, nevejdou. Hlavně v koupelnách, ale taky i v šatnách se potýkáme s tímto problémem. V koupelnách velká okna zrovna dvakrát nechceme, protože nechceme si narušovat naše soukromí, co se týče šatny, tam se ani okno většinou nedává, tudíž tam je světla opravdu minimálně. Mnohdy nám však klasická žárovka nestačí. Existuje ale ještě jiné řešení?
Samozřejmě, že existuje! Většinou se jedná o řešení, které se využívá do již zmiňovaných drobných koupelen, do šaten nebo taky do chodeb, na schodiště a taky do předsíní, kde většinou jediný světlem jsou prosklené dveře, pokud je tedy máte z části prosklené. Právě v těchto místech uměle svítíme za slunečného dne, což není zrovna ekologické. Naštěstí je tu světlovod!
Světlovod jsme si poměrně oblíbili, protože nám dokáže do místností, které jsme vyjmenovali i do řady jiných místností, vnést světlo zvenčí. Žádné umělé svícení tak nebude vůbec potřeba.
Proč bychom měli zvažovat světlovod?
Pokud si světlovod zabudujeme například na střechu, tak nám lehce přinese do interiéru světlo. Navíc se díky tomu tak sníží náklady na energie, což ocení každý z nás. Nejčastěji se zavádí a nejčastěji ho ceníme v nízkopodlažním bungalovu, v němž se většinou musí uměle svítit, jinak by byla zde opravdu tma. Můžeme ho však instalovat naprosto kamkoliv, protože výrazně zvýší komfort bydlení.
Jak funguje?
Světlovod vlastně přivádí do místností denní světlo, a to skrze střechu. Víc světla záleží jenom na samotném počasí nebo na ročním období. Při instalaci na střechu je nutné dbát hlavně na vodotěsnost střešního pláště a taky na odborné napojení parotěsné folie.
Světlovod se taky často instaluje do garáží nebo podkroví. Instalovat se klidně může i do místnosti, kde máte posilovnu a kde máte například jenom drobné větrací okénko.