Ukončení pojistky vás může stát i tisíce
Běžné účty malých bank už po vás většinou nevyžadují žádné poplatky. Situace u životního pojištění je však jiná. Pojišťovny si stále účtují více či méně absurdních poplatků. Jedním z nich je také poplatek za předčasné ukončení smlouvy, kterému ze strany pojištěných není věnováno příliš pozornosti. Většinou vám z toho spadne brada až tehdy, když budete svou smlouvu chtít ukončit. A to už je pak pozdě říkat: „Ale já si toho nevšiml.“
Abyste se vyvarovali ztrátě ať už věcí hmotných či nehmotných, je důležité si vše vždycky důkladně pročíst a nastudovat. Pokud něčemu nerozumíte, trvejte na vysvětlení. Jakmile se pod něco podepíšete, tahle věta na nikoho platit nebude. Poskytovatel smlouvy totiž spoléhá na vaši nepozornost nebo nevědomost. Pojišťovny z toho poté těží a klienti přicházejí až o tisíce korun.
A proč pojišťovny zvyšují sazby?
Děje se to kvůli častějšímu výskytu klientů, kteří vypovídají své služby. Pojišťovny tak finančně tratí, a proto je pro ně jediným východiskem se proti těmto ztrátám pojistit. A dělají to tak rafinovaně, že ve výsledku klienty oberou až o pár tisíc. Tento hit pojišťoven se začal objevovat v posledních letech a pořád sílí. Ty, které tento poplatek nikdy nevedli, už jej mají zahrnutý ve svých sazebnících, a tam kde byl od začátku, je už několika násobně zvýšen.
Poplatek je strháván automaticky z hodnoty investice na smlouvě životního pojištění. Při naspořené minimální či nulové částce může od pojišťovny dojít k zaplacení složenka. A je nutné říci, že zaplacení takového poplatku by se nemělo dlouho odkládat. Pojišťovny si totiž účtují tučné úroky.
Na trhu už se pomalu začínají objevovat i takové pojistné produkty, které kromě poplatků za krytí rizik neobsahují žádné zbytečné poplatky. Je tak možné očekávat, že klienti budou stále více požadovat, stejně jako u bank, pojištění bez poplatků.