franchising sila

V čem spočívá největší síla franchisingu?

Celosvětově je franchisingový koncept velice oblíbeným způsobem podnikání, který hodně pomáhá rozvoji firem a nakonec samozřejmě i jednotlivých trhů. Proto se podnikatelské úsilí sčítá a vytváří se vzájemná synergie franchisora a franchisanta. Kde najdeme největší sílu jejich vztahu a společné práce?

Poradce za zády pomáhá

Především je třeba říci, že vztah franchisora a franchisanta, který přesně definuje franchisová smlouva, přináší pro obě strany mnohem nižší riziko podnikání, než kdyby podnikaly samostatně na vlastní pěst. Jak je to možné? Franchisant nemusí zkoušet trh metodou pokus omyl a ztrácet tím prostředky. Malým a středním podnikatelům často trvá dost dlouho, než se jim povede dostat se na trh s tím správným výrobkem, vyzkoušet, o co bude mezi lidmi největší zájem. Tato první etapa je často spojená se ztrátami a velkým rizikem, které v případě neúspěchu může přinést i krach firmy. V případě, že je ale podnikatel franchisantem, jde na trh už se zavedeným výrobkem. Tudíž je riziko mnohem nižší a má i nižší náklady, protože nu za zády stojí franchisor v roli poradce.

Kapitál zůstává na strategický rozvoj

Franchisor také má snížená rizika, protože nemusí sám investovat do zakládání každé pobočky, to je věc franchisanta. Tím pádem zůstává franchisorovi kapitál, který by jinak vkládal do poboček, na další strategický rozvoj firmy. Zároveň díky franchisantům není jeho podnikání tak rizikové, pokud dojde k výkyvům na trhu. S pomocí spousty poboček vytváří velmi silnou strukturu, kterou hned tak něco neotřese. Zároveň má i dostatečnou sílu na trhu, která mu dává možnost ovlivňovat různé otázky, třeba i mimo podnikání. Velká synergie je i v tom, že zatímco franchisor zná a vytváří globální strategii, franchisant perfektně ovládá místní poměry a může na ně jeho vizi správně aplikovat.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.