V Česku je velmi nízká úroveň finanční gramotnosti
Lidé mají dojem, že se ve věcech ohledně financí a finanční správy vyznají. Realita je však jiná a ukazují to i čísla. Situace finanční gramotnosti se v České republice za poslední roky příliš nezměnila a i nadále zůstává nízká. Dle externích průzkumů České spořitelny to není nic tak překvapivého. Manažerka výzkumu České spořitelny, Lenka Korečková, se však vyjádřila k jiným překvapivým výsledkům průzkumu. „Například celé dvě třetiny mladých lidí ve věku od 18 do 25 let mají zkušenosti s půjčkou. Zkušenost s určitou formou zadlužení však přiznaly i děti ve věku 12 let,“ uvedla.
Češi jsou zodpovědní, podceňují však vzdělání
Nejohroženější skupinou jsou lidé s nízkými příjmy a nižším vzděláním a také děti. Češi se ke svým financím snaží přistupovat zodpovědně a včas platit účty. Udržují si přehled o tom, jakou sumu mají k dispozici a co už si vzhledem k rozpočtu nemohou dovolit. Bohužel i při vší téhle zodpovědnosti rapidně klesá počet lidí, kteří by domácnost udrželi nad vodou po dobu delší tří měsíců. Z původních 60 procent dotázaných se toto číslo k letošnímu roku 2015 snížilo o osm procent.
Čeští občané svým financím rozumí. Alespoň si to myslí, protože si občas něco chytrého přečtou a hned všechno ví nejlépe. Jenomže tomu tak není. Jednou za čas se dozvědět o nějaké novince ve financích nestačí. Je potřeba se systematicky a neustále vzdělávat. Podle průzkumu lidé stále nejvíce důvěřují referencím lidí z jejich okolí a bankám. Velkou část na finančním vzdělání by podle nich však měly převzít školy, aby soustavně finančně vzdělávaly mladší generace, které se čím dál častěji a v nižším věku zadlužují.