V jakých oborech chybí technici?
Česká ekonomika je na poměrně dobré úrovni. Nezaměstnanost je rekordně nízká, zaměstnanost zase rekordně vysoká. Člověk by si řekl, že se v České republice žije naprosto skvěle. Bohužel podniká se zde už hůř. Nejsou totiž zaměstnanci, kteří by se dosadili na volná pracovní místa, kterých je už bezmála čtvrt milionu. Podnikatelé se tak bojí o to, že zaměstnanci přesednou na jiného koně, že jim přidávají na výplatních páskách a udržují si je pomocí mnoha zajímavých benefitů, o nichž se nám dříve nesnilo. Otázkou je, o jaké pracovníky je nyní nejvíce zájem?
Každý měsíc je poptávka po jiných zaměstnancích. Minulý měsíc se hledali především řidiči městské hromadné dopravy, kterých jenom v hlavním městě Praze chybí kolem tří stovek. Samozřejmě řidiči nejsou jediní pracovníci, po kterých je poptávka. Shání se především řemeslníci, konkrétně elektrikáři, kteří jsou dnes placeni doslova zlatem.
V současné době se však hledají zejména technici, kteří chybí hned v několika oborech.
Jaké obory se potýkají s nedostatkem techniků?
Jak jsme zmínili, s nedostatkem techniků se potýká nejeden obor. Největší poptávka po technicích je aktuálně ve stavebnictví, dále taky v energetice a samozřejmě v informační technologii. Technici taky chybí v telekomunikaci a obecně v bezpečnostních službách.
Nouzi pociťují i rodinné firmy
Nejen velké zahraniční společnosti, které mají pobočky u nás v České republice, se potýkají s nedostatkem techniků. Nouzi o schopné, technicky založené zaměstnance mají i české rodinné firmy, které ještě donedávna byly velmi atraktivním cílem mnohých zaměstnanců.
Jelikož si nyní zaměstnanci moc dobře uvědomují, že mohou určovat pravidla, rozhodující je pro ně finanční ohodnocení, nikoliv zázemí, v němž budou pracovat. Volí si proto velikány na trhu, kteří jsou jim ochotni nabídnout více než rodinné společnosti. I to je důvod, proč mnohé rodinné společnosti krachují.