Věděli jste, že je Čína mistrem v padělání?
Ceny se v dnešní době udělují takřka za všechno, dokonce i za padělání. Určitě jste slyšeli o soutěži nazvané Černý trpaslík. Jedná se o soutěž, která vznikla už v roce 1977. Založil ji profesor Rido Busse, který jednoho dne objevil na veletrhu stejnou váhu, kterou sám navrhl pro firmu Soehnie. Ovšem na veletrhu se jednalo o padělek, který byl nabízen za šestinu ceny. Právě tehdy se začal zajímat o padělky a zjistil, že jich je víc než dost. Rozhodl se tedy udělovat cenu, která by upozornila na země, které jsou mistry v padělávání.
Tehdy to s padělky bylo trochu jiné než dnes. Tehdy se například již zmiňovaná váha vyráběla i několik let, nyní firmám stačí týdny či měsíce. Během týdnů jsou vyrobeny elektronické výrobky nebo kuchyňské nože či peníze. Často se padělky vyrábí ze zdravotně závadných materiálů, které následně ohrožují zdraví všech spotřebitelů. Jenže v tomto světě plném padělků už člověk nepozná, co je „fake“ a co je pravé.
Cena Černého trpaslíka neboli cena Plagiarius upozorňuje hlavně na stále narůstající množství plagiátů, které se v našem světě vyskytují. Upozorňuje se na to, že tyto krádeže nápadů jsou čím dál více podceňovány a bagatelizovány, bohužel.
Kde se k padělkům nejčastěji dostaneme?
Svět internetu, v němž aktuálně žijeme, je po mnohých stránkách skvělý, ale po mnohých bohužel ne. Bohužel právě na internetu se ve velkém prodávají padělky, které si hromadně kupujeme i pro své blízké, které tak bohužel jen ohrozíme. Konkrétně se padělky prodávají na sociálních sítích či pomocí chytrých telefonů a jejich aplikací.
Co se v dnešní době falšuje?
V dnešní době se falšuje doslova všechno. Falšují se parfémy, kosmetika, spotřební elektronika i domácí spotřebiče. Dokonce se padělává i zdravotnické vybavení. Své o tom ví hlavně Čína, která se letos stala držitelem ceny Černého trpaslíka. Číňané své výrobky rozesílají do celého světa, pomocí hackerů dokonce vykrádají i počítačové databáze evropských patentových úřadů.