Zájem o “spzetku” na přání klesá
Od letošního roku si můžeme pořídit registrační značku s vlastním nápisem. Mnoho Čechů tak neváhalo a hned v lednu navštívilo daný dopravní úřad, kde si nechali za částku deset tisíc korun, zhotovit značku na přání. Ať už vysoká cena, či jiný důvod, má za následek, že o značky už tak velký zájem není. Dříve to byly stovky za týden, nyní přichází pouze desítky žádostí za měsíc.
Dračice, Kůzlátko či Andílek. Na druhou stranu také Hellboy nebo Moravák. Takové výrazy „obohatily“ ještě donedávna fádní nápisy registračních značek aut, která se prohánějí počeských silnicích. Již téměř tři čtvrtě roku mají Češi díky novému zákonu možnost si na svá auta pořídit originální značky dle svého přání. Zájem sice polevil, nicméně stále je, i když pochopitelně o dost menší než během prvních tří měsíců letošního roku.
V tomto ohledu jsou dlouhodobě nejvíce aktivní Pražané, následovaní Jihomoravany a Středočechy. Nejmenší zájem naopak projevili řidiči na Vysočině, v Karlovarském a Libereckém kraji. Během osmi měsíců si značku na přání pořídilo či o ni projevilo zájem téměř čtyři a půl tisíce lidí. Odhadem za ně obecním úřadům zaplatili dohromady asi třiačtyřicet milionů korun. Nejvíc se používají přezdívky, zájem je ale i o názvy firem či továrních značek vozidel. Pro představu jsou to například tabulky SPZ s nápisem 999V0LV0, FORD0001, VEL0REX nebo HARLEY0. Některé nápady vlastníků aut lze chápat také jako vzkazy pro ostatní řidiče. Jak jinak si vysvětlit výrazy jako TYBRZD0, 321BRZDI či N0LIMIT. A motoristé nemusí mít ani moc bujnou fantazii, aby si představili, co by se mohlo skrývat pod názvem SEX P0INT. Je přitom zřejmé, že zrovna tento výraz je poněkud na hraně. Zájemci jsou totiž limitováni hned několika pravidly, vyloučeny jsou značky se sprostými výrazy.