Kdy zaměstnanci podávají sami daňové přiznání?
Daňové přiznání je většinou výhradou zejména podnikatelů, kteří se s touto povinnosti musí prát hned ze začátku roku, kdy se k nim dostaví do schránky růžový formulář nebo kdy si pro něj musí jít sami na finanční úřad. Ten, kdo má svého daňového poradce, ten je daleko za vodou, protože si zkrátka uvědomí, že se o tuto záležitost nemusí vůbec zajímat. Jenže řada živnostníků účetní ani daňového poradce nemá, proto se musí poprat s vyplňováním tohoto formuláře sama. Ovšem někdy to není tak těžké, jak se zdá, ovšem to samé platí i pro řadu podnikatelů obráceně, protože někdo si myslí, že se s ním popere, ale na druhou stranu mu pěkně dlouho trvá, než vyplní jednu jedinou kolonku.
Více otázek však mají zaměstnanci, kteří se dostanou do situace, kdy také musí vyplňovat daňové přiznání. Takových případů, kdy sám musí zaměstnanec za sebe tento formulář vyplnit, je však jen hrstka, přesto každým rokem komplikuje život řadě z nás. Je důležité si uvědomit, kdy tedy zaměstnanec za sebe daňové přiznání vyplňuje a kdy nikoliv.
• Pakliže jste měli více zaměstnanců najednou
Pokud jste pracovali u více zaměstnavatelů v daném roce, měli byste si sami takové daňové přiznání podat. Ovšem záleží vždy na tom, jakou smlouvu jste s nimi uzavřeli, protože ne každá smlouva se vztahuje na daně. Záleží taky na tom, kolik jste si vydělali. Pakliže jste si vydělali pouze na dohodu o pracovní činnosti, zaměstnavatel odváděl zálohu na daň, proto se postaráte pouze o celkové vyúčtování. Pokud jste nastoupili do práce na dohodu o provedení práce, budete daňové přiznání vyplňovat pouze tehdy, pakliže jste si vydělali nad deset tisíc korun. V jiném případě se to nepočítá.
• Pakliže si přivyděláváte na pronájem
Do této situace se každoročně také dostane velká hrstka z nás. Přiznání ovšem řešíte pouze v případě, když vedle stálého zaměstnání pronajímáte ještě nějakou nemovitost nebo jinou movitou věc, mezi které se nejčastěji počítá třeba auto nebo traktor či míchačka.