Želva jako tichý společník do domácnosti. Jak se o ni starat?
Děti chtějí už v brzkém věku domácího mazlíčka. Jenže pětileté dítě se nemůže starat o kdejaké zvíře. Rodiče většinou svolí ke křečkovi, ale toto drobné stvoření by mohly děti umačkat. Je tedy lepší, když rodiče zvolí takovou želvu. Jedná se o tvorečka, který je nejen nenáročný, ale je hlavně tichý, což ocení převážně rodiče, kteří se chtějí v noci vyspat. Pokud nevíte, jak se o takovou suchozemskou želvu starat, přinášíme vám stručný návod.
Samozřejmě existuje mnoho druhů želv – populární je hlavně vodní želva, která je ještě o něco méně náročná, než želva suchozemská. My se však zaměříme na suchozemskou želvu.
Zásady, kterými se musí řídit každý chovatel:
S novou želvou zbytečně nemanipuluji
Želvy mají rády, když se s nimi nemanipuluje více, než je nutné. Pokud jste milovníkem želv, budete to akceptovat. Jestli je želva ve vaší domácnosti teprve krátce, nechte ji seznámit se s vámi i s novým prostředím. Pokud to není nutné, tak odložte odčervení či úpravu zobáku.
Upřednostňujte přírodní potravu před umělou
Mnoho chovatelů dělá tu chybu, že upřednostní umělou potravu před tou přírodní. Želvy jsou taky živí tvorové, proto želvy raději krmte přírodním krmením než tím umělým. Jestli dostanete ve zverimexu na výběr, vždy sáhněte po přírodním krmení.
Nedávejte želvě doplňky stravy
Je to neuvěřitelné, ale je to tak – i pro želvy se vyrábí doplňky stravy. Jedná se o doplňky stravy, které jsou většinou komerčního typu. Těm se obloukem vyhýbejte, nepoužívejte žádné vitaminy, mastičky nebo olejíčky, o nichž se dozvíte v reklamě. Co je povolené, tak je jen čistý vápník.
Kvalita na prvním místě
Nejen u želv, ale u každého domácího zvířátka platí, že k jeho chovu používám jen to nejkvalitnější. Na zvířatech se nemá šetřit. U želv nešetřete na UV zdrojích. Želvě svítíte většinou mnoho hodin vkuse, proto nešetřete právě na osvětlení.