Ženy na trhu práce nemají stejná práva jako muži
Postavení žen je na trhu práce dlouhodobě ovlivněné skutečností, že mají či plánují děti. Ne náhodou se Česká republika umisťuje v rámci unijních srovnání genderové rovnosti zpravidla na posledních místech žebříčku. Podle komplexního evropského indexu genderové rovnosti obsadilo Česko letos 22. místo.
V České republice pociťují ženy také silný rozdíl v odměňování. Ten je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi jeden z nejvyšších. Důvody velkých rozdílů v odměňování žen a mužů jsou zejména rozdělování českého pracovního trhu nebo konzervativní představy a stereotypy společnosti o tom, na jakou pracovní pozici se ženy hodí a na jakou ne.
Příliš se ani nemluví o masivním porušováním zákoníku práce, kterého se české firmy dopouštějí. Stává se to především v situacích, kdy firmy při pohovoru zjišťují, zda uchazečka o práci má či plánuje děti. Podle zákoníku práce se tím však zaměstnavatelé dopouštějí hrubého porušení, jelikož se jedná o osobní věc. Uchazečka by takovéto otázky mohla právem považovat za diskriminační.
Při pohledu na čerpání rodičovských dávek v Česku je patrné, že velká část žen na mateřské dovolené nechce strávit tři roky s dítětem doma a do práce by raději nastoupila již dříve.
[…] je zákonem stanovenou povinností pro všechny firmy i živnostníky. Navíc pokud se o oblast BOZP a PO budete sami iniciativně zajímat, rychle se stanete odborníkem a jedničkou v tom, co […]