Žloutnou mi listy u pokojových rostlin. Co je s nimi?
Bez pokojových rostlin by dům nebyl domovem. Díky pokojovým rostlinám je naše domácnost modernější a příjemnější. V současné době jsou nejpopulárnější zejména stálezelené rostliny, které si lze pořídit za velice výhodné ceny. Bohužel i s takto jednoduchými rostlinami může mít někdo problém. Stálezelené rostliny jsou vhodné pro každého zahradníka, dokonce i pro naprosté amatéry, přesto může přijít jedna situace, v níž si někdo nemusí vědět rady. Začnou žloutnout listy. Otázkou tedy je, proč žloutnou a co s tím?
Péče o stálezelené rostliny je naprosto jednoduchá. Jednou za týden či jednou za čtrnáct dní (záleží na druhu pokojové rostliny) ji zalijete. Pokud si vzpomenete, pokropíte ji, protože na stálezelené rostliny má tendenci ve velkém množství padat prach, jenž na listech jde bohužel hodně vidět. Ovšem zde starost o pokojové rostliny končí.
Může se však stát, že listy začnou žloutnout. Existují dva důvody, proč se to děje.
1) Rostlina je přelitá
Vždy si musíte dávat pozor na to, ať květinu nepřelijete. Platí to nejen u stálezelených rostlin, ale i běžných, barevně kvetoucích květinek. Žádná pokojová rostlina nemá ráda, když se přelije. Jestliže se tak stane, začne protestovat, a to tak, že jí začnou žloutnout listy.
Vodu tedy nechejte pořádně vstřebat a rostlinu polijte až tehdy, kdy je hlína suchá. Při každém zalévání vždy zkontrolujte, jestli je hlína suchá nebo jestli se v ní stále ještě drží voda od minulého zalévání.
2) Rostlina je nezalitá
Kupodivu mohou žloutnout listy i v případě, že je rostlina nezalitá. Jelikož má žízeň, začnou její listy vadnout a můžou i žloutnout. V tomto případě jsou listy navíc lehce utrhnout.
Nezapomínejte ji proto zalévat či aspoň pravidelně kropit, pro rostlinu je voda skutečně důležitá (zejména pro pokojové rostliny, které nic jiného nevyžadují).