Zvýšení minimální mzdy může zachránit tisíce lidských životů ročně
Podle informací časopisu The Economist američtí odborníci zjistili, že výše minimálního hodinového výdělku přímo ovlivňuje počet sebevražd. Pro záchranu několika tisíc životů navíc prý postačí pouhý jeden dolar na hodinu navíc.
Provedená studie se zaměřila na dospělé lidi ve věkové kategorii od 18 do 64 let se základním a středoškolským vzděláním. Na základě dostupných údajů všech amerických států v období 1990 až 2015 autoři průzkumu předpokládají, že zvýšení hodinové mzdy o jeden dolar navíc by způsobilo 3,5 procentní pokles míry sebevražd.
Z dlouhodobého hlediska by to znamenalo, že v průběhu 25 let by se v důsledku zvýšení hodinové mzdy o jeden dolar dokázalo zabránit přibližně 27 550 sebevraždám. Pokud by se mzda zvýšila dokonce o dva dolary, zachránilo by se tím neuvěřitelných 57 000 lidských životů.
Jestliže by se experiment provedl v Česku, stejných výsledků by s největší pravděpodobností nedosáhl. Hlavním důvodem jsou rozdílné okolnosti. V České republice pobírá minimální mzdu menší počet obyvatel, existuje zde odlišná společnost i rozdílné životní podmínky apod.
Zvyšování minimální mzdy je však i v Česku stále aktuálním tématem. Za posledních 30 let se sice již několikrát zvyšovala, podle odborů a sociálních expertů však její aktuální výše (15 200 Kč) není stále dostatečná. V porovnání s ostatními evropskými zeměmi je tak česká minimální mzda stále na velmi nízké úrovni.